Je bezpečné se setkávat s lidmi, se kterými se seznámíme na internetu?
Internet se stal nejen místem, kde nacházíme nejrůznější informace, nýbrž také tím, kde se setkáváme se spoustou nejrůznějších lidí. Často zde najdeme spřízněné duše, které mají stejné zájmy, koníčky či názory jako my. A není divu, když zde můžeme najít skupiny, kde se sdružují lidé právě s daným zájmem. Je pak poměrně pravděpodobné, že se s jedním či více z nich skutečně spřátelíme a budeme se chtít setkat i ve skutečném světě.
To však nebývá ani zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. V první řadě je nutné si uvědomit, že mnoho z těchto skupin je mezinárodních. To znamená, že daný člověk může klidně žít na druhé straně Země. Zorganizovat setkání může být v takovém případě prakticky nemožné, navzdory snahám obou stran.
Ovšem i když daný člověk žije nejen v naší zemi, ale i v rozumné vzdálenosti od nás, neznamená to, že problémy končí. Zorganizovat setkání tak, aby oběma vyhovoval nejen čas, ale i místo, nemusí být snadné. Zvláště když oba máte naprosto rozdílnou pracovní dobu. Zde je však přeci jen určitá šance, že se to může podařit.
Když se však s někým chcete takto sejít, je vhodné mít se na pozoru. Nikdy totiž nevíte, zda onen člověk je skutečně tím, za koho se vydává. Za monitor nevidíte, a je velmi snadné lhát o svém věku, pohlaví či zájmech. Ano, můžete poprosit o fotku, avšak ani to vám nezaručí, že se jedná skutečně o daného člověka.
Navíc nemůžete vědět, jaké má konkrétně úmysly. Proto, pokud už ke schůzce dojde, by měla být na nějakém veřejném, hojně frekventovaném místě. Ano, navzdory všeobecnému přesvědčení vás většina lidí, se kterými se setkáte na internetu, nechce unést či zabít. Opatrnosti však není nikdy dost, neboť to procento, byť velmi malé, tady je. A naše bezpečnost by v tomto ohledu rozhodně měla mít prioritu – pokud něco dopadne špatně, druhou šanci už nejspíš nedostaneme.