Nahrazujeme plastové výplně do krabic papírovými

Balení zboží do kartonových krabic se opírá o dva typy standardních balicích a výplňových materiálů, a sice z plastických hmot nebo z papíru. Oba typy materiálů plní svůj účel velice dobře, ovšem je mezi nimi zásadní rozdíl s ohledem na ekologii. Proč je rozumnější používat papírové výplně do krabic a nahradit jimi ty plastové?
Rozložení v přírodě – některé plastické hmoty jsou recyklovatelné, podobně jako papír, ovšem jestliže se plasty dostanou do volné přírody, rozkládají se tam velice dlouho. Zatímco papír se vám rozloží do několika měsíců, maximálně let, igelitový sáček se rozkládá zhruba čtvrt století a takovou PET láhev naleznete v přírodě v takřka neporušeném stavu ještě za čtyři sta let. A stavební fasádní polystyren? Tomu trvá rozklad přibližně deset tisíc roků!
Mikroplasty – samotné odhazování plastů do přírody je problémem spíše estetickým, ale ve hře je bohužel ještě něco jiného, a sice mikroplasty. Plastické hmoty totiž přispívají ke vzniku velmi drobných částic – nanočástic, které vdechujeme, přijímáme v potravě nebo v tekutinách a tyto drobné úlomky putují do vnitřních orgánů a některé i přes hematoencefalickou bariéru do mozku. Mikroplasty vznikají dokonce i odíráním pneumatik o silniční asfaltový povrch. Měli bychom tedy dbát o to, abychom se snažili snížit objem plastů, a balicí a výplňový materiál z papíru to umožňuje.
Obnovitelné zdroje – k výrobě kraftového nebo wrapového balicího a výplňového papíru není nutné kácet živé a zdravé jehličnany, vystačíte s odumřelými stromy, s dřevitou štěpkou, pilinami a hoblinami. Jde tedy o velmi ekologické řešení. Naopak plasty se primárně zhotovují z ropy a ta patří k nerostnému bohatství celé planety, které není obnovitelným zdrojem. A čím více budeme těžit ropu, tím méně jí zbyde pro budoucí generace a drancování neobnovitelných zdrojů se nám může v budoucnu vymstít.